preloder

Wszystko pod ręką. Co się kryje w wózkach serwisowych?

Sprzątanie obiektów o dużej powierzchni potrafi być sporym wyzwaniem i wymagać dużej ilości czasu. Utrzymanie porządku pociąga za sobą konieczność stosowania różnych środków chemicznych i narzędzi, a każdorazowe przerywanie wykonywanej czynności, by przynieść potrzebne akcesoria lub preparaty przy obsłudze dużych sklepów, biur, magazynów czy hal fabrycznych dodatkowo wydłużyłoby cały proces i zwiększało koszty. Wielkim ułatwieniem pracy zespołów sprzątających są w takich warunkach specjalne wózki serwisowe. Korzystając z nich sprzątający ma pod ręką wszystko, co jest mu potrzebne do pracy. Przyjrzyjmy się bliżej wózkom serwisowym i sprawdźmy, w co mogą być wyposażone.

Wózki dla serwisów sprzątających

Wózki serwisowe to urządzenia ułatwiające pracę przy sprzątaniu dużych budynków. Są one zwykle wyposażone w rozbudowany stelaż wykonany z tworzywa sztucznego i elementów stalowych lub aluminiowych, które są umieszczone na kółkach. Zwykle są to kółka obrotowe, które dodatkowo mogą posiadać blokady zatrzymujące wózek w wybranym położeniu, co jest bardzo przydatne przy korzystaniu z różnych składników jego wyposażenia.

W wózkach serwisowych najważniejszymi elementami są zwykle pojemniki na wodę i środki czyszczące. W zależności od rozmiarów wózka może to być jedno lub dwa wiadra. Zwykle są one tak rozmieszczone, że można z nich korzystać bez konieczności wyciągania ich z wózka. Bardzo przyspiesza to mycie podłóg i innych płaskich powierzchni, np. lamperii czy okładzin ściennych. Zazwyczaj przynajmniej jeden z pojemników jest wyposażony w przystawkę do wyciskania mopa. Drugie z wiader bywa używane jako zapas wody, a niekiedy służy do mycia innych elementów, np. okien.

Wiele wózków serwisowych ma zamontowane specjalne dyspensery na ręczniki papierowe lub różne czyściwa tekstylne. Pozwala to na szybkie pobieranie kawałków o potrzebnej długości i jest bardziej efektywne niż odrywanie z leżącej rolki. Równie często na wózkach serwisowych mocowane są worki przeznaczone do wyrzucania zużytych ściereczek czy innych materiałów, a nierzadko również do opróżniania pojemników na odpadki czy zbierania znalezionych podczas pracy śmieci.

Ważnym wyposażeniem wózków serwisowych są również umieszczane na stelażu półki. Można na nich przechowywać zapas środków czystości, zapasowych ściereczek czy rękawiczek ochronnych. Sprawdzają się również jako przestrzeń do przewożenia materiałów, które osoby sprzątające często uzupełniają w dozownikach łazienkowych – mydła, ręczników, papieru toaletowego, czy wkładów do odświeżaczy powietrza. Półki to także miejsce do przewożenia znaków ostrzegawczych o mokrej podłodze czy na umieszczenie praktycznego pojemnika z przegródkami na mniejsze przedmioty potrzebne przy sprzątaniu. Zdarza się również, że wózki serwisowe mają dodatkowe uchwyty na szufelki i szczotki.

Dobre wózki serwisowe charakteryzują się stabilną i wytrzymałą konstrukcją, która jest łatwa do czyszczenia i dezynfekcji, a poszczególne elementy są wytrzymałe na rdzę. Dla zapewnienia właściwej ergonomii powinny mieć również wygodne uchwyty i być możliwie zwrotne, ułatwiając manewrowanie w wąskich korytarzach i przejściach.

Wróć do bloga
Zamknij menu