preloder

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który wybrać?

Mnogość współczesnych odkurzaczy dostępnych na rynku sprawia, że wybór odpowiedniego modelu może być podyktowany bardzo wieloma czynnikami. Jednak pierwszy wybór, jaki należy podjąć, to zdecydowanie się na technologię workową lub bezworkową. Postanowiliśmy przybliżyć Wam oba te rozwiązania, by zakup odkurzacza był przemyślany i trafny.

Koszty eksploatacyjne

W obu rodzajach odkurzaczy praca wygląda tak samo. Główna różnica dotyczy sposobu zbierania nieczystości, co ma wpływ na kilka innych czynników. Odkurzacz workowy to tradycyjny rodzaj odkurzacza, w którym powietrze trafia do wnętrza urządzenia, w materiałowym worku pozostawia nieczystości, a następnie wydostaje się z tylnej strony. W odkurzaczu bezworkowym zachodzi proces tzw. separacji cyklonowej. Powietrze dostające się do środka zaczyna wirować, co powoduje opadnięcie zanieczyszczeń na dół, a wylot powietrza do góry. Zbiornik takiego odkurzacza jest plastikowy. Gdy się napełni, wystarczy go opróżnić i oczyścić filtr, który po pewnym czasie trzeba wymienić. W tradycyjnych odkurzaczach worek napełnia się po kilku lub kilkunastu procesach sprzątania. Podsumowując, pod względem kosztów eksploatacyjnych lepiej wypadają odkurzacze bezworkowe. Choć trzeba zaznaczyć, że worki wykonuje się z różnych materiałów, co wpływa na ich cenę.

Jakość powietrza, siła ssania oraz inne istotne informacje

Wybór określonego sprzętu często jest podyktowany alergią domowników. Jakość wydmuchiwanego powietrza przeważnie jest podobna w obu rodzajach odkurzaczy, jednak można ją wzmocnić poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów. Różnice zaś są widoczne w procesie oczyszczania. W tradycyjnym odkurzaczu napełniony worek jest po prostu wyrzucany. Natomiast pojemnik odkurzacza bezworkowego musi zostać opróżniony. Oznacza to bezpośredni kontakt osoby z zebranymi brudami, które przy tej czynności często stwarzają chmurę pyłu. Z drugiej strony w odkurzaczu bez worka widzimy, ile nagromadziło się brudów i czy nie wciągnęliśmy czegoś cennego spod mebli (np. biżuterii). Natomiast w odkurzaczach workowych poziom zapełnienia odczuwa się przez siłę wciąganego powietrza. Worek nie musi być pełny, by wymagał wymiany. Ssanie po prostu staje się za słabe. Informacje dotyczące zużycia energii i poziomu hałasu najlepiej jest sprawdzić na etykiecie energetycznej, ponieważ te parametry zależne są nie tyle od posiadania worka, ile od wybranego modelu odkurzacza.

Wróć do bloga
Zamknij menu