preloder

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Myjki ciśnieniowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie do usunięcia uciążliwych zabrudzeń jest potrzebna duża moc. Zastosowanie odpowiedniego urządzenia pozwala znacząco ułatwić pracę. Wyróżnia się różne rodzaje myjek, które często charakteryzują się inną budową, jednak schemat ich działania przeważnie pozostaje taki sam.

Budowa myjek ciśnieniowych

Myjka ciśnieniowa podłączona jest do źródła wody za pomocą węża. Jego długość zwiększa możliwość ruchu i tym samym wpływa na mobilność czyszczenia wybranych powierzchni lub przedmiotów. Woda pod odpowiednim ciśnieniem dostarczana jest za pomocą pompy wysokociśnieniowej, którą wykonuje się najczęściej z aluminium, mosiądzu lub materiału kompozytowego. W myjkach domowego użytku ciśnienie wynosi maksymalnie 16-18 MPa. W profesjonalnych urządzeniach sięga ono nawet do 20 MPa. Woda wydostaje się na zewnątrz z pistoletu natryskowego po naciśnięciu spustu Jest do niego dostarczana przez przewód wysokociśnieniowy. Działanie myjki ciśnieniowej uzależnione jest od źródła energii. Producenci oferują swoje produkty w trzech wersjach:

  • z silnikami elektrycznymi,
  • z silnikami spalinowymi,
  • z akumulatorami.

Silnik elektryczny jest cichy, ekologiczny i nie wytwarza szkodliwych odpadów. Dzięki temu świetnie sprawdza się w zamkniętych pomieszczeniach. Jednak jest on ograniczony przez kabel. Silnik spalinowy zapewnia dużą moc mycia i długi czas pracy, dlatego stosuje się go głównie w myjkach przemysłowych. Ze względu na wydzielanie spalin taka myjka nie może być używana w zamkniętych pomieszczeniach. W porównaniu do poprzednich rozwiązań akumulator może działać tylko przez ograniczony czas, dlatego wyposażona w niego myjka nie jest odpowiednia do wielogodzinnego czyszczenia.

Dodatkowe funkcje

Niektóre myjki posiadają moduł grzewczy, który podgrzewa ciecz do wysokich temperatur. Gorąca woda lepiej usuwa zanieczyszczenia i do tego pełni rolę środka dezynfekującego. Wśród dodatkowych elementów można znaleźć filtry i węże umożliwiające oczyszczanie i pobieranie wody ze zbiorników, np. beczek z deszczówką czy oczek wodnych. Wybrane modele zawierają także pojemnik na detergent. Do mycia obiektów na wyższej wysokości zamiast pistoletu montuje się regulowaną lancę. Rodzaj wybranego strumienia wody zależny jest od używanej dyszy. Dostępne są także różne szczotki, którymi można nie tylko myć, ale również szorować powierzchnie. Niektóre modele myjek pozwalają na regulację ciśnienia wody, dzięki czemu zwiększa się ich zakres stosowania. Myjki różnią się pod względem kilku parametrów. Wysokość ciśnienia dopasowuje się do charakteru i częstotliwości pracy. Bardzo ważna jest także wydajność, którą podaje się w litrach na godzinę. Myjki domowe przeważnie zużywają około 350 litrów, natomiast sprzęt w dużych zakładach na jedną godzinę mycia może nawet przeznaczyć 200 l. Kolejnym parametrem jest ilość zużywanej energii. Tutaj jednak opłacalność zależna jest od rodzaju silnika i form zastosowania.

Wróć do bloga
Zamknij menu