preloder

Możliwości wykorzystania traktorków ogrodowych

Tereny zielone otaczające nieruchomość, niezależnie od tego, czy będzie to dom mieszkalny, czy siedziba firmy lub instytucji są ozdobą wzbogacającą wygląd budynków. Mają również znaczenie praktyczne, tworząc przyjazną atmosferę oraz zapewniając możliwość odpoczynku i relaksu. Żeby jednak ogród czy znajdujący się wokół budowli trawnik mógł pełnić swoją funkcję dekoracyjną i użytkową, powinien być odpowiednio utrzymany. Dbanie o zieleń wymaga zwykle dużego nakładu sił i znacznej ilości czasu. Zlecenie tego zadania firmie zewnętrznej nie zawsze rozwiązuje problem. W wielu przypadkach o wiele lepszym pomysłem będzie zainwestowanie w sprzęt ogrodniczy, czyli wykorzystanie wszechstronnych i efektywnych traktorków ogrodowych. Dzięki swoim możliwościom będą one przydatne zarówno przy zabiegach związanych z utrzymaniem zieleni, jak i w wielu pracach wykonywanych na posesji. Przekonajmy się, jakie korzyści wiążą się z używaniem traktorków ogrodowych.

Korzyści z używania traktorków ogrodowych przy obsłudze trawników

Pielęgnacja ogrodu to dla wielu osób prawdziwa przyjemność. Praca przy sadzeniu, pieleniu oraz doglądaniu roślin może dać wiele satysfakcji, a często staje się wciągającym hobby i sposobem na relaks oraz pozbycie się codziennych stresów. Niestety wiele prac jest dość uciążliwych, zarówno ze względu na swoją monotonię, jak i na spore obciążenie fizyczne. Jednym z zadań tego rodzaju jest wykonywanie zabiegów niezbędnych do utrzymania trawnika, zwłaszcza wówczas, gdy ma on znaczną powierzchnię. Wśród wypróbowanych sposobów na szybkie i łatwe wykonanie poważnych prac jest korzystanie z samojezdnej kosiarki. Tradycyjne prowadzone urządzenia nie zawsze będą się sprawdzały, ze względu na swoją ograniczoną wydajność. W takich przypadkach rozwiązaniem jest użycie traktorka ogrodowego.

Traktorek ogrodowy to maszyna, która swoimi możliwościami oraz komfortem obsługi dalece przewyższa urządzenia prowadzone. Najważniejszy jest tu znacznie szerszy pas terenu, który może zostać obsłużony przy jednorazowym przejeździe. W zależności od swej konstrukcji traktorek może wykaszać trawę na szerokości od nieco więcej niż pół metra do aż ponad 130 centymetrów. Ważne jest również dość szybkie tempo pracy, a także fakt, że operator sterujący maszyną zajmuje miejsce na wygodnym siedzisku, a cała obsługa jest niezwykle prosta.

Przy większej ilości koszonej trawy bardzo ważna jest możliwość automatycznego jej zbierania. Traktorki ogrodowe są wyposażane w rozwiązania, które pozwalają na gromadzenie pokosu w dołączanym pojemnym koszu. Wiele modeli ma również niezwykle przydatną funkcję mulczowania, czyli rozdrabniania pokosu. W takim przypadku ścięta trawa może być wyrzucana i pozostawiania na koszonym terenie jako ekologiczny oraz bardzo korzystnie działający na wzbogacanie gleby nawóz.

Dużym plusem traktorków ogrodowych jest to, że w zależności od swej wielkości sprawdzą się one zarówno w dużych przydomowych ogrodach, jak i na terenach zielonych przylegających do firm czy różnych instytucji. W przeciwieństwie do dużych traktorów stosowanych często przez zakłady komunalne zajmujące się utrzymaniem zieleni traktorki ogrodowe są stosunkowo lekkie, nie ma więc ryzyka, że uszkodzą chodniki lub ścieżki ogrodowe czy zbytnio ubiją ziemię.

Za korzystaniem z traktorków ogrodowych przemawia również to, że podobnie jak duże ciągniki rolnicze można je wyposażyć w akcesoria, które ułatwią nie tylko pielęgnację zieleni, ale także pomogą w wykonywaniu innych prac.

Jakie są dodatkowe funkcje traktorów ogrodowych?

Funkcjonalność traktorków ogrodowych nie ogranicza się do koszenia trawy. Urządzenia tego rodzaju mają również całkiem spore możliwości, jeśli chodzi o zdolności przewozowe. Wyposażone w odpowiednią przyczepkę mogą pomóc w przewożeniu większych i cięższych urządzeń, np. opryskiwaczy, przy zbieraniu liści, rozwożeniu ziemi, kompostu czy worków z nawozem.

Odpowiedni osprzęt można także wykorzystać do wykonywania zabiegów agrotechnicznych. Bardzo pomocne są rozsiewacze nawozów, które zapewniają równomierne rozrzucanie granulek na stosunkowo dużym obszarze. Przy niektórych typach nasion mogą one znaleźć zastosowanie także jako siewniki.

Akcesoria montowane na traktorkach ogrodniczych to także duże ułatwienie jesiennych i wiosennych porządków. Dostępne specjalne grabie oraz zbieraki do liści pomogą w utrzymaniu terenu w odpowiednim stanie, a także w przygotowaniu trawnika do nowego sezonu.

Traktorek ogrodniczy może okazać się niezwykle przydatny także zimą. Urządzenia tego typu świetnie nadają się do odśnieżania chodników i ścieżek ogrodowych, a także podjazdów i większych fragmentów dróg wewnętrznych oraz dojazdowych. Dostępne są zarówno pługi śnieżne o różnych szerokościach lemiesza, jak i specjalne łańcuchy zakładane na koła, które gwarantują odpowiednią przyczepność i potrzebny do odśnieżania uciąg albo opony z kolcami, zapewniające przyczepność nawet na grubej warstwie lodu czy ubitego śniegu. Dodatkową możliwością jest podłączenie do zestawu piaskarki, pozwalającej na posypanie podjazdów czy chodników.

Akcesoriami, które mogą się przydać przez cały rok, są montowane na traktorkach ogrodowych szczotki walcowe. Za ich pomocą jest możliwe dokładne czyszczenie terenu z zalegającego piachu, liści czy rozmaitych resztek i bardzo efektywne odśnieżanie. Dzięki szczotkom można utrzymywać w czystości utwardzone ścieżki, chodniki, miejsca postojowe, a także drogi dojazdowe.

Wróć do bloga
Zamknij menu